Dermapen – bardzo skuteczny, mało inwazyjny i bezpieczny zabieg poprawiający kondycję skóry
Dermapen (dziś to raczej nazwa typu urządzeń) to inaczej “pióro dermatologiczne”, które pozwala na przeprowadzenie jednego z najbardziej naturalnych, skutecznych i popularnych zabiegów kosmetologicznych, czyli mezoterapii mikroigłowej. Zamiast wstrzykiwania obcych substancji, mezoterapia mikroigłowa prowokuje naszą skórę do samoodnowienia: wywołuje proces odbudowy naturalnego kolagenu, uwalnia czynniki wzrostu, a tym samym już po pierwszym zabiegu w efektowny sposób poprawia strukturę, napięcie i wygląd naszej skóry.
Dermapen – co to jest?
Dermapen to dziś potoczna nazwa rodzaju urządzeń do mezoterapii mikroigłowej – oraz samego zabiegu mikronakłuć: mówimy więc o “zabiegu dermapen”, ale też “mezoterapii dermapenem”.
Samo urządzenie dermapen przypomina nieco grube pióro. Składa się z dwóch części – zasilanej elektrycznie podstawy oraz jednorazowych, wymiennych końcówek. Końcówki wyposażone w są igiełki o średnicy 0,02 mm – podczas pracy igiełki te wysuwają się z urządzenia z dużą prędkością (ponad sto razy na sekundę). Dzięki temu, że końcówki mają małą powierzchnię, można je stosować również przy małych partiach ciała.
Dermapen: jakość urządzenia jest kluczowa
Popularność mezoterapii mikroigłowej spowodowała, że na rynku pojawiło się dużo rodzajów urządzeń – nie zawsze dobrej jakości. A w tym wypadku ma ona zasadnicze znaczenie – skuteczność zabiegu w ogromnym stopniu zależy od samego urządzenia (i umiejętności kosmetyczki wykonującej zabieg). Badania medyczne potwierdzają, że najlepszych urządzeń dostępnych na rynku jest zaledwie kilka – to przede wszystkim tradycyjny Dermapen, Derma Fusion Pen, MezoPen oraz Dr Pen.
W salonie Tallulah po analizie różnych urządzeń wybraliśmy Derma Fusion Pen – jeden z najnowocześniejszych sprzętów, jakie dostępne są na rynku kosmetycznym. Derma Fusion Pen to urządzenie wyjątkowo precyzyjne (również w takich miejscach, jak powieki, nos, usta) i certyfikowane medycznie. Umożliwia pracę na głębokościach od 0,25 mm do 3 mm, które można regulować w zależności od potrzeb skóry i oczekiwań klienta. Dzięki specjalnemu systemowi igieł sam zabieg jest mniej bolesny i bardziej skuteczny. Wszystko dlatego, że igły w tym właśnie dermapenie są:
- czterokrotnie cieńsze niż w tradycyjnych urządzeniach
- atomizowane złotem, by zwiększyć efektywność zabiegu
- antyalergiczne (bez dodatku niklu i chromu)
- sterylne i używane zawsze w jednorazowych kartridżach.
Zabieg dermapenem: na czym polega mezoterapia mikroigłowa?
Mezoterapia mikroigłowa, przy której stosuje się dermapen, to nic innego jak bardzo gęste nakłuwanie określonych partii ciała (najczęściej twarzy), które chcemy odświeżyć i zregenerować. W czasie jednego zabiegu wykonuje się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy (!) mikronakłuć na sekundę. W ten sposób na skórze tworzą się małe ranki, które potem szybko się regenerują.
Kiedy ukłujemy się igłą, nasza skóra krwawi. W przypadku mikronakłuć dermapenem mówimy o tzw. mikrokrwawieniu i kontrolowanej fazie zapalnej: w przeciwieństwie np. do lasera frakcyjnego nie uszkadzamy naskórka, a jedynie “rozsuwamy” go i wywołujemy mikrouszkodzenia (z tego powodu zaraz po zabiegu skóra jest wyraźnie zaczerwieniona). W mezoterapii mikroigłowej mikrouszkodzenia są jednak kluczowe, żeby zawarte w krwi płytki uległy aktywacji. Inaczej mówiąc, nasz organizm sam się broni – skoro “naruszyliśmy” naskórek, skóra chce się szybko samoistnie zregenerować i zagoić. Wyzwala więc cztery rodzaje czynników wzrostu – płytkowy, transformujący, naskórkowy oraz czynnik wzrostu fibroblastów – które prowokują naturalny, organiczny proces regeneracji tkanek:
- pobudzają komórki macierzyste i fibroblasty,
- poprawiają mikrokrążenie w skórze i połączenia międzykomórkowe,
- stymulują tworzenie się naturalnego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Mikronakłucia – “tunel” dla substancji aktywnych
Chociaż już samo nakłuwanie skóry dermapenem wywołuje znakomite efekty, są one jeszcze większe dzięki aplikacji substancji aktywnych. Nawet najlepsze kosmetyki, które nakładamy na naszą skórę, wykorzystują jedynie znikomą część swoich możliwości. Nakładamy je bowiem powierzchniowo, a barierą w dotarciu do przestrzeni międzykomórkowych jest naskórek.
W przypadku mezoterapii mikroigłowej korzyść jest podwójna. Mikronakłucia prowokują skórę do regeneracji, a jednocześnie spektakularnie zwiększa się wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry. W praktyce wygląda to tak, że przed serią mikronakłuć na skórę nakładane są profesjonalne preparaty do mezoterapii mikroigłowej zawierające głównie kwas hialuronowy oraz witaminę C, E i A. Dzięki naruszaniu naskórka substancje te nie pozostają na powierzchni, ale przebijają barierę warstwy rogowej i w o wiele skuteczniejszy sposób odżywiają skórę właściwą.
Dermapen: dla kogo?
Najważniejsze efekty dermapena to wyraźna poprawa stanu skóry. Mezoterapię mikroigłową poleca się więc osobom:
- z wiotką, pozbawioną jędrności skórą,
- ze skórą cienką i wrażliwą,
- z cieniami i “workami” pod oczami,
- z rozszerzonymi porami skóry,
- z bliznami, np. potrądzikowymi,
- z rozstępami
- z przerzedzającymi się lub wypadającymi włosami (np. łysienie androgenetyczne lub plackowate).
Mezoterapia mikroigłowa jest naturalnym procesem, który wymaga czasu. O ile sam naskórek goi się szybko, o tyle uruchomiony proces regeneracji potrzebuje zwykle kilku, czasem kilkunastu tygodni. Jak najbardziej normalne jest więc łuszczenie skóry, które może pojawić się w pierwszych dniach po zabiegu.
Rezultaty dermapena będą zresztą tym większe, im bardziej systematycznie będziemy wykonywać mezoterapię mikroigłową. Badania dowodzą, że najlepsze efekty przynosi seria 4 do 6 zabiegów, które są powtarzane w odstępie co 2 do 4 tygodni.

Dermapen: efekty zabiegu
Naukowe badania dowodzą, że dermapen:
- poprawia teksturę skóry
- poprawia napięcie i elastyczność skóry
- poprawia grubość naskórka
- zmniejsza powierzchowne zmarszczki
- daje wrażenie odmłodzenia skóry
- prowokuje znaczący wzrost włókien kolagenowych i elastynowych 6 miesięcy po zabiegu.
W 2018 roku przeprowadzono badanie wśród ośmiu mężczyzn i dwudziestu kobiet w wieku od 33 do 52 lat. U każdej z osób przeprowadzono sześć sesji dermapenem w odstępie co dwa tygodnie. Stan skóry oceniony był na koniec terapii przez profesjonalnych dermatologów. Jak wykazało badanie, u wszystkich osób stwierdzono znaczącą poprawę stanu skóry, jej struktury i napięcia – u 15 proc. była to poprawa znakomita, u 35 prof. poprawa bardzo dobra, a u 40 proc. poprawa dobra. Tylko u dziesięciu pacjentów poprawę oceniono jako “słabą”.



Mezoterapia mikroigłowa: na jakie partie ciała?
Zabiegi dermapenem stosuje się najczęściej na twarz, ale równie dobrze można go wykonywać na inne partie ciała. Najważniejsze jest tu właściwe dobranie głębokości nakłuć – aby dotrzeć do naczyń krwionośnych w skórze, w niektórych partiach trzeba zastosować igły głębiej, a w innych płycej.
Jeśli chodzi o twarz, mezoterapię mikroigłową stosuje się na policzki, czoło, okolice nosa, strefy pod oczami, okolice ust. Często wykonuje się też nakłucia na szyję i dekolt – dermapen wyraźnie wpływa wtedy na ujędrnienie skóry.
W przypadku ciała świetne efekty daje stosowanie mikronakłuć na brzuchu, udach, biodrach czy pośladkach. Można również stosować mezoterapię mikroigłową na skórę głowy – regularnie powtarzany zabieg pozwala znacząco poprawić gęstość włosów oraz prowokuje ich wzrost w miejscach, w których włosy są przerzedzone.

Jak wygląda zabieg dermapenem?
Mezoterapia mikroigłowa rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia i odkażenia skóry. W razie potrzeby stosuje się również krem znieczulający z dodatkiem lidokainy – trzeba odczekać, aż zacznie działać. Sama praca dermapenem trwa zwykle ok. 25-30 minutach, ale po zabiegu potrzebna jest procedura neutralizowania skóry. Ponieważ jest ona zaczerwiona i piekąca, dla szybszej regeneracji polecamy zastosowanie maski kolegalnej, która schładza skórę i wyrównuje jej koloryt.
Powierzchniowe oznaki zabiegu – czyli przede wszystkim zaczerwienienie – ustępują zwykle po 24 godzinach. Pełny proces regeneracji trwa do kilku dni: możliwe jest w tym czasie łuszczenie naskórka, a także małe wypryski lub strupki: to dowód, że skóra weszła w proces samooczyszczenia.

Czy zabieg dermapenem jest bolesny?
W czasie zabiegu pojawia się dyskomfort, ale nie ból – można złagodzić go zresztą środkiem przeciwbólowym, np. maścią z dodatkiem lidokainy. Bolesność zabiegu zależy zresztą zarówno od głębokości, na jaką stosujemy nakłucia – i od obszaru, który poddajemy zabiegowi.
W okolicy twarzy skóra jest zwykle dość elastyczna i pod wpływem urządzenia ugina się – czasem kosmetyczka może prosić o pomoc, np. “wydęcie policzków” albo “napięcie skóry pod ustami”: dzięki temu dermapen lepiej wnika w skórę. Najtrudniejsze, a tym samym najbardziej bolesne są te miejsca na twarzy, w których skóra jest dość płytka – czoło, okolice nosa i żuchwy.

Przeciwskazania do stosowania dermapena
Mezoterapia mikroigłowa wykonywana dermapenem jest niezwykle uniwersalnym zabiegiem, który stosować można w różnym wieku i o różnych porach roku. Niektóre sytuacje są jednak przeciwskazaniem:
- ciąża i karmienie piersią,
- nowotwór,
- opryszczka, aktywny trądzik lub inne zmiany skóry (albo rany) w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg
- cukrzyca (jeśli nie jest pod kontrolą lekarza)
- przyjmowanie kortykosteroidów.
Dermapen: zachowanie po wykonaniu zabiegu
Mezoterapia mikroigłowa dermapenem jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. W przeciwieństwie do lasera frakcyjnego nie ma ryzyka wystąpienia blizn lub zmian pozapalnych. Minimalne jest także ryzyko infekcji pozabiegowej.
Aby jednak zabieg przyniósł pożądany efekt, trzeba się stosować określonych zasad po wykonaniu mezoterapii mikroigłowej.
Przez pierwsze 24 godziny (najlepiej do 48 godzin) po zabiegu:
- nie spożywać alkoholu
- unikać dotykania miejsc pozabiegowych rękami, zwłaszcza brudnymi
- nie dotykać zwierząt (ich sierść może zanieczyścić skórę)
- unikać dużego wysiłku fizycznego
- nie nakładać makijażu
- unikać kąpieli w wannie (zamiast tego lepszy jest szybki prysznic).
Przez kilka (do kilkunastu) dni po zabiegu:
- unikać wystawiania się na słońce
- stosować kremy z wysokim filtrem SPF
Derma roller i mezoroller: czy może zastąpić dermapen?
Dermapen jest urządzeniem profesjonalnym stosowanym w salonach kosmetycznych, ale na rynku znaleźć można mnóstwo tanich i ogólnie dostępnych derma rollerów (zwanych też mezorollerami). Są to niewielkie urządzenia (najczęściej plastikowe) z rączką i obrotowym wałkiem, na którym znajdują się igiełki (zwykle kilkadziesiąt, czasem kilkaset).
Derma roller jest oczywiście czymś innym niż dermapen: porównywanie tych urządzeń to jak porównywanie roweru i samochodu. Owszem, mezoroller może sprawdzić się w warunkach domowych, pomaga lepiej zaaplikować witaminowe koktajle, ale efekty będą minimalne w porównaniu z tym, co może zrobić profesjonalna mezoterapia mikroigłowa. Igły w derma rollerze są grubsze, jest ich też mniej, ale przede wszystkim mają stałą długość – nie można więc zmieniać ustawień i dostosowywać głębokości do partii ciała. Z uwagi na większą końcówkę, nie da się derma rollerem dotrzeć do niektórych miejsc, takich jak powieki, strefa pod oczami czy okolice nosa. Ponieważ mezoroller przeznaczony jest do użytku domowego, niemożliwe jest też osiągnięcie takiej głębokości jak przy profesjonalnych dermapenach.
Sam zabieg jest dużo bardziej nieprzyjemny i bolesny – derma rollery nie tyle tworzą mikronakłucia, co raczej “szarpią” naskórek. W warunkach profesjonalnego salonu większy jest komfort, lepsze efekty, ale też mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań, zakażeń albo zadrapań.
Jeśli naprawdę chcesz wesprzeć się mezorollerem w domu, koniecznie wybierz sprzęt oznakowany znakiem CE i sprawdź, czy ma on status wyrobu medycznego.

Dermapen: ceny
- Dermapen – mezoterapia mikroigłowa Fusion z koktajlem witaminowym i kwasem hialuronowym na twarz – 390 zł
- Dermapen – mezoterapia mikroigłowa Fusion z koktajlem witaminowym i kwasem hialuronowym na twarz, szyję i dekolt – 550 zł
- łagodząca maska koleganowa po zabiegu – 100 zł
Już po pierwszym zabiegu u pani Anety świetne rezultaty!
(Agnieszka W.)
Nie jest to zabieg najbardziej przyjemny, ale za to jakie efekty! Polecam panią Anetę 😉
(Grażyna M.)
Wykonuję mezoterapię mikroigłową co kilka tygodni – i zawsze u pani Anety!
(Monika D.)
Po mezoterapii mikroigłowej polecam maskę kolagenową – odpręża, uspokaja, a zaczerwienienie szybko mija. Dziękuję pani Aneto!
(Magda U.)
CZY TO ZBIEG DLA CIEBIE?
Umów się z naszą kosmetyczką na bezpłatną konsultację. Dzięki temu poznasz możliwości mezoterapii mikroigłowej i sprawdzisz, czy to zabieg dla Ciebie.
SZUKASZ NAPRAWDĘ DOBREGO FRYZJERA?
Modne, kobiece, wygodne, podkreślające osobowość – takie właśnie powinno być strzyżenie damskie. Dobry fryzjer śledzi najnowsze trendy i wciąż się doskonali, zna zasady codziennej pielęgnacji i ma wciąż nowe pomysły na nietuzinkowe fryzury. Jeśli chcesz się przekonać – zajrzyj do Tallulah!
DEPILACJA WOSKIEM: PROSTA I SKUTECZNA
Depilacja woskiem musi być skuteczna, ale nie musi boleć: liczą się dobre produkty i doświadczenie kosmetyczki. To właśnie gwarantujemy w Tallulah, dzięki czemu tak wiele klientek wraca regularnie na zabieg depilacji właśnie do nas!
A MOŻE DEPILACJA LASEROWA?
Jeśli myślisz o tym, by pożegnać się z niechcianym owłosieniem na dobre, sprawdź, jakie możliwości daje depilacja laserowa Lightsheer Desire. Umów się na próbny zabieg do jednej z naszych doświadczonych kosmetyczek.