Historia depilacji jest dłuższa niż może się wydawać – zaczęła się już w starożytności. Przez kolejne tysiąclecia zmieniały się narzędzia i metody, a do dziś najpopularniejsze są najprostsze – najczęściej usuwamy włosy maszynkami lub depilatorami. Każdy, kto tego próbował, doskonale jednak wie, że efektem są podrażnienia skóry i krostki, a na dodatek efekt jest krótkotrwały.
Pasta cukrowa to znana od antycznych czasów – i zdobywająca coraz większą popularność w Polsce – alternatywa dla wosku. Zawiera wyłącznie składniki naturalne (wodę, cukier i ekstrakt z cytryny), nie ma więc w składzie substancji, które mogłyby uczulać. Dodatkowo cukier to naturalny konserwant, a zatem pasta cukrowa jest całkowicie bezpieczna – nie ma możliwości, by rozwinęły się w niej bakterie.

Pasta cukrowa: zalety
- zawiera wyłącznie proste składniki naturalne: cukier, wodę i sok z cytryny
- jest delikatniejsza dla skóry niż wosk
- jest mniej bolesna niż wosk
- można nakładać ją kilka razy na to samo miejsce
- starcza na dłużej, ponieważ włosy wyrywane są razem z cebulkami (efekty depilacji pastą utrzymują się do 3-5 tygodni)
- nadaje się dla osób ze skórą wrażliwą
- jej pozostałości na skórze łatwo usunąć, ponieważ cukier rozpuszcza się w wodzie
Depilacja pastą cukrową
Pastę cukrową możemy nakładać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Jeśli nakładamy ją na zimno, tworzymy w rękach „kulkę”, którą potem rozmasowujemy i aplikujemy na skórę. Dzięki temu włos zostaje obklejony i lekko uniesiony, dzięki czemu łatwiej go usunąć. Jeśli używamy pasty cukrowej na ciepło, podgrzewamy ją, a potem nakładamy szpatułką i usuwamy ze skóry.
Najważniejsza różnica polega na tym, że inaczej niż w przypadku wosku pastę cukrową nakładamy pod włos, a zrywamy razem z włosami, a więc zgodnie z ich naturalnym kierunkiem wzrostu. Dzięki temu włosy nie łamią się, a usuwamy je razem z cebulkami. Usuwamy więc więcej włosów niż tradycyjnym woskiem.
Miejsca, które depilowaliśmy pastą, zmywamy potem wodą z dodatkiem mydła. Na koniec możemy posmarować ciało balsamem.

Jak długie włosy do pasty cukrowej?
W przypadku tradycyjnych wosków przyjmuje się, że depilowane włosy powinny mieć długość od 5 do 8 milimetrów. W przypadku past cukrowych – zwłaszcza tych najlepszych i używanych w sprawdzonych salonach kosmetycznych – długość włosów może być znacznie krótsza: nawet 2 milimetry.
Długość włosów do depilacji jest jednak sprawą indywidualną i warto skonsultować ją z kosmetyczką przed zabiegiem.
Depilacja cukrowa: jakie partie ciała?
Pasta cukrowa najlepiej sprawdza się w przypadku dużych części ciała – takich jak nogi czy ręce. Ale nie jest to reguła. – W naszym salonie najwięcej klientek depiluje pastą cukrową okolice bikini – mówi Aneta Puchała, kosmetyczka z Tallulah specjalizująca się w zabiegach depilacji. – Jest to bowiem obszar najbardziej wrażliwy, a pasta cukrowa gwarantuje znacznie mniejszą bolesność niż wosk.

Depilacja cukrowa: czy dla wszystkich?
Tak. Pasta cukrowa ma tę właściwość, że kiedy nałożymy ją na skórę, zyskuje temperaturę naszego ciała: nie ma więc możliwości oparzenia. Co ważniejsze, w przeciwieństwie do wosku przykleja się głównie do włosów, a nie do skóry. Kiedy więc ją odklejamy, nie podrażniamy naskórka – możemy nawet nakładać pastę kilka razy w jedno miejsce. Jak potwierdzają badania, jest to więc zabieg również dla osób ze skórą naczyniową i wrażliwą.
Pasta cukrowa: przeciwskazania
Depilacja pastą cukrową to tak bardzo naturalny zabieg, że właściwie nie ma do niego przeciwskazań. Jedyne przypadki, gdy zalecamy wstrzymać się z depilacją pastą, to:
– otwarte rany na skórze (czyli przerwany naskórek)
– aktywna opryszczka
– przyjmowanie leków z pochodnymi witaminy A.

Pasta cukrowa: przepis
Skład pasty cukrowej jest tak prosty, że można ją przygotować samemu. Ale wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe.
Potrzebne będą:
– szklanka wody
– pół szklanki cukru
– sok z połowy cytryny (albo trzy łyżeczki).
Najpierw musimy połączyć wszystkie składniki, a następnie podgrzać je na małym ogniu. W miarę podgrzewania pasta – a właściwie ciecz o konsystencji syropu – zacznie nabierać bursztynowej barwy, będzie coraz bardziej gęstnieć, aż pojawią się bąbelki powietrza. To znak, że pastę należy odstawić z ognia – przed aplikacją na skórę musi wystygnąć. Im zimniejsza pasta, tym bardziej twardnieje.
Żeby sprawdzić, czy pasta jest dobra, można dokonać eksperymentu: jeśli naciśniemy pastę, powinna być miękka.
Przygotowanie odpowiedniej pasty cukrowej nie jest jednak łatwe: wymaga sporo treningu i wielu prób – konsystencja musi być na tyle odpowiednia, by dobrze współgrać ze skórą. Oczywiście można próbować wykonywać depilację pastą cukrową samodzielnie, ale najlepsze efekty daje wykonanie zabiegi w profesjonalnym salonie kosmetycznym u doświadczonej kosmetyczki.

Depilacja pastą cukrową: skąd się wzięła?
Pasta cukrowa jest tak naturalna, że jej początki sięgają aż czasów starożytnych. Jako pierwsze używały jej kobiety z Persji, bo tylko w tamtych rejonach znany był i powszechnie używany cukier, który na szerszą skalę upowszechnił się dopiero tysiąc lat p.n.e.
Ale depilacja pastą cukrową znana była również w starożytnym Egipcie. Za jedną z jej pierwszych miłośniczek uznawana jest Nefertiti, do dziś przywoływana jako ideał kobiecego piękna. Żona faraona Echnatona uwielbiała kąpać się w miodzie, ale też dbała o całkowity brak włosów, również na głowie. Wymyślona przez Nefertiti pasta cukrowa miała co prawda nieco inny skład (niedostępny cukier zastępowała miodem), ale idea była taka sama. Podejrzewa się, że tę samą pastą cukrową stosowała później również Kleopatra, która depilowała całe swoje ciało.
Usuwanie włosów miało zresztą kilka powodów. Chodziło nie tylko o urodę, ale też higienę – owłosione ciało uznawane było za „brudne” i bardziej pospolite, dlatego depilowały się głównie kobiety z wyższych sfer.
Depilacja pastą cukrową – znana również jako „sukkar” (Środkowy Wschód i Egipt) oraz „moum” (Iran) – przetrwała tysiące lat jako rodzinna tradycja: jej tajemnicę matki przekazywały w krajach muzułmańskich swoim córkom. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku depilację pastą cukrową zaczęto stosować poza domem, a niedługo później – w salonach kosmetycznych.
Dziś popularność pasty cukrowej rośnie, ponieważ jest ona całkowicie naturalna, ekologiczna, a jednocześnie trwalsza i mniej bolesna niż wosk.
Porównanie pasty cukrowej z innymi metodami depilacji

Na podstawie badań Departamentu Dermatologii w Wake Forest University School of Medicine, Winston-Salem, Północna Karolina (“Sugaring: An Ancient Method of Hair Removal”, Dania Tannir i Barry Leshin)
Pani Anetka jak zwykle niezastąpiona, zabieg depilacji szybki, przeprowadzony mega delikatnie i w niesamowicie miłej atmosferze. Polecam!
Agnieszka R.
Pani Anetka jest świetna!
Leonard L.
Dokładność, precyzja, no i naprawdę trwałe efekty. Długo szukałam dobrego specjalisty od depilacji – i wreszcie znalazłam!
Marta W.
Na depilację pastą cukrową przychodzę regularnie, bo naprawdę warto!
Michalina S.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W TALLULAH
NAJPIĘKNIEJSZYM SALONIE W WARSZAWIE
Depilacja laserowa Lightsheer Desire
Jeśli myślisz o trwałym pozbyciu się niechcianych włosów, sprawdź możliwości depilacji laserowej Lightsheer Desire!
Manicure tytanowy
Paznokcie tytanowe to nowa propozycja dla osób, które chcą wzmocnić osłabione paznokcie – i cieszyć się trwałym kolorem!
Dobry Fryzjer w Warszawie
W naszym salonie znajdziesz znakomitych fachowców, którzy na strzyżeniach i koloryzacjach znają się doskonale.
TALLULAH HAIR & BEAUTY